Drag
menu En search
close
الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا

در 23 فوریه سال 2011 گوگل یک الگوریتم جدید را معرفی کرد. وظیفه‌ی این الگوریتم پیدا کردن سایت‌های بی‌کیفیت از نظر محتوا بود. در همان ابتدا 12 درصد کیفیت نتایج صفحه جست‌وجو انگلیسی را بهبود بخشید، اما این بهبود اثرات جانبی برای الگوریتم گوگل در بر داشت، چون سایت‌‌های بی کیفیت را پشت سر هم جریمه می‌کرد. وقتی به صفحه نتایج جست‌وجو فارسی رسید، با بررسی صفحه نتایج، فهمید که تا صفحه‌ی سوم و چهارم تمام نتایج جست‌وجو مشابه هم هستند و سایت‌ها، محتوا را از هم کپی کردند. همچنین سایت‌های مزارع لینک را دید که بسیار معروف بودند و اعتبار دامنه‌ی خوبی داشتند و کافی بود سایت‌های دیگر یک بک‌لینک از این سایت‌ها بگیرند. نام این الگوریتم عصبانی، الگوریتم پاندا است. الگوریتم پاندا تحولی انقلابی در تولید محتوای فارسی و صفحه نتایج جست‌وجو فارسی به راه انداخت و از مهم‌ترین الگوریتم‌های معرفی شده توسط گوگل است. در این بخش می‌خواهیم با این الگوریتم عصبانی گوگل آشنا شویم و ببینیم اگر سایت ما توسط الگوریتم پاندا جریمه شود باید چگونه عمل کنیم.

 

در قدیم کاربران گوگل از بی‌کیفیتی صفحه نتایج جست‌وجوی آن گله داشتند و این متضاد شعار و فلسفه‌ی گوگل یعنی رضایت کاربرانش از صفحات جست‌وجو بود. علت پایین آمدن کیفیت صفحه نتایج جست‌وجو گوگل در این بود که سایت‌ها، تولید محتوای بی‌کیفیت و بی ارزش می‌کردند یا ایجاد مزارع محتوا می‌کردند و کاربر نمی‌توانست به چیزی برسد که به دنبالش بود. الگوریتم پاندا آمد تا از بالارفتن و رسیدن صفحات این سایت‌ها به رتبه اول صفحه نتایج جست‌وجو جلوگیری کند و نگذارد کاربران با ورود به این سایت‌ها از گوگل ناراضی شوند. الگوریتم پاندا از آن سال، هر چند وقت یک‌بار به روز رسانی شد و سایت‌هایی که قبلا از چشم پاندا دور مانده بودند، پیدا کرد و اگر آن‌ها، سایت بی‌کیفیتی بودند، آن‌ها را جریمه می‌کرد. پاندا آنقدرها هم که فکر می‌کنید خشن نیست، چون علت به وجود آمدن پاندا در واقع پاداش دادن به سایت‌هایی است که کیفیت محتوایی خوب و بالایی دارند تا آن‌ها بتوانند رتبه‌گیری بهتری در صفحه نتایج جست‌وجو داشته باشند. اگر پاندا سایت‌ها را جریمه می‌کرد، بدین معنی نبود که سایت‌ها نمی‌توانستند در گوگل فعالیت کنند، بلکه آن‌ها با بهبود صفحات خود و حل کردن مشکلاتی که توسط پاندا شناسایی شده بود، در خزیدن‌های بعدی می‌توانستند رتبه بگیرند و دوباره برای جایگاه اول بجنگند.

دلیل عصبانیت الگوریتم پاندا

موارد زیر می‌تواند باعث عصبانیت الگوریتم پاندا و جریمه سایت شما شود:

 1. محتواهای کوتاه (Thin content): صفحه‌هایی با محتواهای بسیار کوتاه یا کمتر از 300 کلمه، با محتوای متنی که پاراگراف‌های آن زیاد به هم مرتبط نیستند، پاندا را اذیت می‌کند. برای مثال اگر موضوع محتوای شما درباره دوچرخه کوهستان باشد و فقط چند جمله درباره این موضوع محتوای متنی داشته باشید، قطعا با مشکل رو‎‌به‌رو خواهید شد و احتمال این‌که این صفحه بتواند رتبه خوبی در صفحه نتایج جست‌وجو بگیرد بسیار کم است.
 2. محتوای تکراری (Duplicate content): محتوای تکراری، محتواهای کپی با متن کاملا یکسان است که در سراسر اینترنت در سایت‌های مختلف می‌تواند وجود داشته باشد. محتوای تکراری می‌تواند در سایت خودتان نیز به وجود آید، برای مثال دو صفحه که محتوای کاملا یکسانی دارند و فقط یک پارامتر از URL آن‌ها با هم فرق داشته باشد، یک محتوای تکراری به حساب می‌آیند.
 3. محتوای بی‌کیفیت (Low-quality content): به محتواهایی که هیچ اطلاعات مفیدی به خواننده و کاربر گوگل، به دلیل کمبود اطلاعات یا ریز نشدن درباره جزئیات، نمی‌دهد، محتوای بی‌کیفیت می‌گویند. گوگل به تجربه کاربری و رضایت و گرفتن نتیجه درباره کلمات جست‌وجو شده توسط کاربرانش بسیار اهمیت می‌دهد و به همین دلیل این محتواها را بی‌کیفیت می‌داند.
 4. کمبود اعتبار یا عدم اعتماد (Lack of Authority/ Trustworthiness): اگر کاربران گوگل نتوانند به دلایل مختلف مانند کمبود منابع معتبر، به محتوای صفحه‌ای اعتماد کنند و آن صفحه را بی‌اعتبار بدانند، پاندا هم آن‌ها را با جریمه رو به رو می‌کند.
 5. ساخت مزارع محتوا (Content Farming): ساخت تعداد بسیار زیاد محتوای بی‌کیفیت که اغلب از دیگر سایت‌ها کپی شده‌اند، می‌‌تواند مشکلات جدی برای شما به وجود آورد.
 6. محتوای بی‌کیفیت تولید شده توسط کاربر (UGC): مثال این مورد وبلاگ‌هایی هستند که مطالب بی‌کیفیت وکوتاه را از وبلاگ‌ها یا کاربران مهمان در وبلاگ خود منتشر می‌کنند که باعث عدم اعتماد کاربران گوگل به محتوا و وبلاگ آن‌ها می‌شود.
 7. نسبت بالای تبلیغات به محتوا (High ad-to-content ratio): اگر تبلیغاتی که در یک صفحه می‌گذارید بیشتر از محتوای متنی اصلی خود صفحه باشد، آن وقت پاندا را عصبانی کرده‌اید.
 8. محتواهای بی‌کیفیت که توسط لینک‌های همکاری در فروش احاطه شده‌اند (Affiliate Links): اگر شما با شرکت‌های دیگری قرارداد دارید و از آن‌ها برای تبلیغات و فروش محصولاتشان سود می‌گیرید، نباید صفحاتی را ایجاد کنید که محتوای بی‌کیفیت دارد و دورتادور محتوا را با بنرها و لینک‌های همکاری در فروش‌تان پر کنید.
 9. سایت‌هایی که توسط کاربران گوگل بلاک شدند (Websites blocked by users): سایت‌هایی که به صورت مستقیم یا با استفاده از اکستنشن‌های مرورگر کروم گوگل توسط کاربرانش بلاک شده‌اند، از جمله سایت‌هایی هستند که توسط پاندا جریمه خواهند شد.
 10. عدم تطابق محتوا با کلمه جست‌وجو شده (Content mismatching search query): اگر محتوای شما با کوئری جست‌وجو شده توسط کابر مطابقت نداشته باشد و کاربر با وارد شدن به سایت شما جوابش را نگیرد، باید به فکر باشید چون هر لحظه امکان جریمه شدن توسط پاندا وجود دارد.

آیا پاندا شما را جریمه کرده است؟

اولین سیگنال احتمالی، در کاهش ناگهانی آمار ورودی ارگانیک سایت شما مشخص می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید که این کاهش در رتبه‌گیری و کاهش ورودی می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای مثال قطعا در تابستان جست‌وجو برای رفتن به پیست اسکی کم خواهد شد. دلیل دیگر می‌تواند رتبه‌گیری بهتر رقیبان شما در صفحه نتایج جست‌وجو گوگل باشد. برای فهمیدن این موضوع می‌توانید بررسی کنید که کدام رقیب شما در جایگاه بالاتری از شما قرار گرفته است و چرا این اتفاق افتاده است. گاهی ممکن است الگوریتم پاندا به روزرسانی شده باشد و موردهایی به جریمه‌ها و پاداش‌های این الگوریتم اضافه شود که شما از آن بی‌اطلاع هستید و برخی از موارد به‌روز رسانی جدید را رعایت نکرده باشید، پس بهتر است همیشه اخبار و اطلاعات گوگل را دنبال کنید و از آخرین به روزرسانی‌ها اطلاع داشته باشید تا سایت خود را مطابق با این به‌روزرسانی‌ها بهبود ببخشید. این را نیز بدانید که گوگل الگوریتم‎‌های دیگری به غیر از پاندا دارد که شاید توسط آن‌ها جریمه شده باشید. برای این که بفهمید جریمه شده‌اید یا رقیبان از شما جلو زده‌اند کافی‌ست پاسخ چند سوال را بررسی کنید تا به نتیجه نهایی برسید.

 1. آیا سایت شما هنوز ایندکس می‌شود؟ اگر سایت شما ایندکس می‌شود باید موارد دیگر را چک کنید اما اگر سایت شما ایندکس نمی‌شود یا فقط صفحه اصلی آن ایندکس شده است، سایت شما به اصطلاح توسط گوگل بن شده است. این مورد را در گوگل سرچ کنسول خود چک کنید. زمانی که محتواهای خود را بهبود ببخشید و درخواست دوباره دهید، گوگل آن را بررسی می‌کند.
   
 2. آیا سایت شما هنوز با نام دامنه خودتان ایندکس می‌شود یا با نام‌های منحصر به فرد دیگر؟ اگر سایت شما با نام دامنه خودتان ایندکس می‌شود موارد بعدی را نیز چک کنید اما اگر اینگونه نیست احتمالا سایت شما از راه‌های غیر قانونی اسپمینگ مانند Keyword stuffing، لینک‌های پنهانی و... رنج می‌برد و جریمه شده‌ است. برای حل این مشکل تمام لینک‌های خارجی که احتمال می‌دهید باعث این مشکل شده است را پاک کنید. کمپین‌های تبلیغاتی خود در سایت‌های دیگر که احتمال می‌دهید باعث بروز این مشکل شده باشند را متوقف کنید و مشکلات سئو ON-PAGE خود را حل کنید و دوباره در سرچ کنسول درخواست بازبینی بدهید.
   
 3. 5 یا 6 کلمه موجود در تگ تیتر صفحه خود را جست‌وجو کنید. آیا هنوز در 10 یا 20 نتیجه‌ی اول هستید؟ سوال سوم آخرین سوالی است که باید به آن جواب دهید. اگر جواب شما به این سوال هم بله است، سایت شما دچار جریمه نشده است و می‌توانید با بهبود کیفیت محتوا و لینک‌سازی، رتبه‌گیری خود را بهتر کنید. اما اگر جواب شما به این سوال خیر است، به احتمال برخی از لینک‌های شما توسط گوگل اسپم شناخته شده یا دیگر آن کیفیت قبلی خود را از دست داده‌اند. نگران نباشید و لینک‌سازی سایت خود را بهتر کنید و دوباره در سرچ کنسول درخواست بازدید دوباره دهید.

برطرف کردن جریمه پاندا

چون بیشتر مواردی که پاندا را عصبانی می‌کند مربوط به محتوای بی‌کیفیت است با انجام دادن و بهبود بخشیدن کارهای زیر می‌توانید پاندا را مجبور به بخشش سایت‌تان کنید، البته این کارها باید پیوسته و مثتمر انجام شوند.

 • از ایجاد مزرعه محتوا و روش‌های غیر اصولی تولید محتوا بپرهیزید
 • بهبود اساسی محتواهای موجود از نظر کیفیت و ایجاد محتوای جذاب و مفید برای کاربر را در دستور کار خود قرار دهید.
 • نسبت میزان تبلیغات و لینک‌های همکاری در فروش به محتوای اصلی متنی در صفحات را کاهش دهید.
 • سعی کنید محتوای شما با عبارت مورد جست‌وجو کاملا مرتبط باشد و کاربران گوگل جواب خود را در سایت شما پیدا کنند.
 • حذف یا بازنویسی محتواهای تکراری را در دستور کار خود قرار دهید.
 • محتواهایی که توسط کاربران مهمان منتشر می‌شوند را از نظر کیفیت بازنگری و ارزیابی کنید.
 • دور نگه‌داشتن و ایندکس نشدن محتواهای تکراری با استفاده از دستور Nofollow و ربات Noindex
محمد کریم زاده | برنامه‌نویس fullstack | سئو و بهینه‌سازی سایت
محمد کریم زاده
در صورتی که درباره دانش‌ها و تخصصی‌هایی که دارم مطالعه کردید و می‌خواید که من پروژه شما رو انجام بدم و یا کمکی برای انجام پروژه لازم دارید، با من تماس بگیرید.
(4.7)
view 646 like 3

ثبت نظر