Drag
menu En search
close
تم محتوایی

تم محتوایی

برای دوستی با شخصی و جلب نظر او نسبت به خود، باید کمی شیرین‌زبانی کنید و نقاط اشتراک خود با مخاطب خاصتان را بدانید. به همین دلیل از دوستان، شبکه‌های اجتماعی و... اطلاعاتی درباره علایق فرد مورد نظر به دست می‌آورید و هنگام صحبت با او، از این علایق استفاده می‌کنید تا نظر او را جلب کنید. حال تصور کنید شخص مورد علاقه شما به شکلات، خرس عروسکی، بهنام بانی و سریال فرندز علاقه دارد. به همین دلیل در حرف‌های خود سعی می‌کنید حقایقی درباره بهنام بانی بگویید یا خاطرات خود را با سریال فرندز تعریف کنید تا خود را در دل مخاطب خاص‌تان جا کنید. در این مثال مخاطب خاص شما همان مشتری است، محصول و صاحب کسب و کار و شکلات و خرس عروسکی و... تم‌های محتوایی شما است که در سخن گفتن برای جذب مخاطب استفاده می‌کنید تا بهترین تاثیر را بر روی او داشته باشید. در بازاریابی محتوایی این کار به سادگی سخن گفتن نیست و باید به خوبی تم محتوایی را با باورهای کسب‌وکارتان هماهنگ کنید. مهم نیست تازه وارد بازی و دنیای بازاریابی محتوا شده‌اید یا قدیمی هستید، یا به تازگی وظیفه تشکیل تیم جدید محتوایی را بر عهده گرفته‌اید، شناسایی تعداد انگشت شماری از تم‌های محتوایی برای تمرکز بر روی موضوعات مختلف مرتبط با کسب‌وکار شما از مهم‌ترین کارهایی‌ست که در تدوین استراتژی بازاریابی محتوای خود دارید.

 

تم محتوایی

تم محتوایی در واقع سبدهای محتوایی بسیار سطح بالا است که هم با هدف شرکت شما و هم با نیاز مخاطبان هماهنگ است. برای تعیین تم محتوایی باید جلسات طوفان مغزی بسیاری بگذارید تا بتوانید بهترین تم‌های محتوایی را که با اهداف شما و علاقه مخاطبان هماهنگ باشند را پیدا کرد. انتخاب مجموعه محدودی از موضوعات، هنگام برنامه‌ریزی تقویم محتوایی کسب و کارتان، به شما اطمینان می‌‍دهد که روی موضوعاتی متمرکز شوید که پاسخگوی نیاز مخاطبان و نشانگر برند شما باشد. همچنین تم محتوایی از ایجاد هرگونه محتوای بی‌ارزشی که وقت و هزینه و بهره‌وری شما را کم و هدر می‌دهد، جلوگیری می‌کند.
استفاده از تم محتوایی مزیت‌های بسیاری دارد:

 • افزایش اعتبار برند: اگر در موضوعات خاصی تولید محتوا کنید، بعد از مدتی شما را جزو متخصصین آن موضوع می‌دانند و مخاطبان به شما اعتماد می‌کنند.
 • سئو بهتر: محدود کردن وسعت مطالب شما به SEO کمک می‌کند چون موتورهای جستجو راحت‌تر می‌توانند سایت شما را در موضوعات مختلف طبقه‌بندی کنند.
 • ایده‌یابی آسان‌تر برای تولید محتوا: محدود کردن محتوا به تم‌های محتوایی، در واقع می‌تواند پیدا کردن ایده برای تولید را راحت‌تر کند، چون دیگر نمی‌گذارد ایده‌ها و موضوعاتی را انتخاب کنید که برای برندتان ارزش خاصی ندارد.
 • محتوای کاربرپسندتر: طبقه بندی مطالب شما در 4 یا 5 تم محتوایی، این امکان را برای کاربران آسان‌تر می‌کند تا بتوانند اطلاعات لازم را درباره مسائل مورد علاقه‌شان پیدا کنند.

اهمیت داشتن تم محتوایی

برندهای معروف محتوای وبلاگ خود را به چند تم اصلی محدود کرده‌اند. به عنوان مثال اگر شما یک سایت بازاریابی محتوا یا دیجیتال مارکتینگ داشته باشید، شاید تم‌های محتوایی شما محدود به موضوعاتی مانند استراتژی محتوا، نرم افزارهای بازاریابی محتوا، تقویم‌های محتوایی، برنامه‌ریزی، اتوماسیون و تجزیه و تحلیل محتوا شود. با تعریف کردن چند تم محتوایی کلیدی، به تیم خود برای تولید محتوا می‌گویید که نقطه شروع برای ارائه ایده‌های جدید برای مطالب کجاست و در چه مسیری باید حرکت کنند. همچنین مخاطبان شما می‌دانند که هنگام بازدید از وبلاگ کسب و کار شما انتظار چه چیزی را باید داشته باشند. انتشار تصادفی مطالب در مورد موضوعات عمومی خارج از تم‌های محتوایی، می‌توانند منجر به برخی اشتباهات بازاریابی شوند. این امر باعث می‌شود پیام‌های بازاریابی متفاوتی به مخاطبان خود بدهیم و مخاطبان مرتب دچار سردرگمی شوند. این موضوع باعث می‌شود آن‌ها کمتر به وبلاگ شما بیایند، به همین دلیل ترافیک شما کمتر می‌شود و از نظر سئو آسیب می‌بینید.

انتخاب تم محتوایی برای کسب و کار خود

بازاریابی محتوا راه مناسبی برای جذب مشتریان جدید است. باید مطمئن شوید که هر چیزی که به صورت آنلاین، اشتراک می‌گذارید، برای کسب و کارتان ارزش ‌داشته و آن را تقویت کند، به همین دلیل بهتر است یک یا چندین تم محتوایی مناسب با کسب و کارتان داشته باشید. مشتریان برای پیدا کردن تم محتوایی، بسیار کمک کرده و به شما ایده‌های خوبی می‌دهند، کافی است که ببینید مخاطبان شما چه چیزهایی در شبکه‌های اجتماعی‌شان انتشار می‌دهند یا به چه چیزهایی علاقه دارند و سپس ببینید چه موضوعاتی با کسب و کارتان مرتبط است و پیام سازمان یا استارتاپ شما را به خوبی نشان می‌دهد. تم محتوایی قوی به شما کمک می‌کند تا تولید محتوای آنلاین خود را تقویت کنید و رشته‌ی بین باور و ایده کسب و کارتان با علایق مشتریان را به هم متصل کنید. معمولا شما باید 3 تا 5 تم محتوایی داشته باشید و به صورت چرخشی از آن‌ها استفاده کنید. بیشتر محتواهایی که تولید می‌کنید باید حول محور تم شما بچرخد. تم‌های شما باید با هم مرتبط باشند تا حتی گاهی با هم تداخل پیدا کنند، مشخص باشند و نقطه نظرات شما درباره‌ی کسب و کارتان را به خوبی به مشتریان نشان دهند.

 

برای مثال، فکر کنید شما یک باشگاه ورزشی دارید و همچنین در کنار آن غذاهای خوشمره ارگانیک هم برای داشتن اندام مناسب ارائه می‌دهید. به همین دلیل باید به دنبال موضوعات مرتبط با کسب و کار خود باشید و به نوعی آن‌ها را با هم ترکیب کنید و درباره آن‌ها تولید محتوا کنید. از این رو شاید برای برنامه غذایی و غذاهای خوشمره، به دنبال دستور پخت غذاهای سالم باشید تا آن‌ها را در اختیار مشتریان بگذارید تا با ورزش کردن و خوردن غذای سالم به وزن و اندام دلخواه خود برسند. تصور کنید که غذاهای شما به نوعی از مزرعه تا سرمیز غذا است و می‌خواهید بگویید که غذاها تمام ارگانیک و تازه هستند. شما باور خود را در این جمله گذاشته‌‌اید: "تا زمانی که هیجان و هدف در کنار هم قرار بگیرند، برای ایجاد تجربه‌های بهتر اینجاییم." با بررسی شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات پرسونا مشتریان فهمیده‌اید که علاقه‌ی آن‌ها درباره موسیقی، ورزش و غذای سالم است. پس شما باید برای انتخاب تم محتوایی از موسیقی، غذای ارگانیک و بدنسازی استفاده کنید. از این رو با یک محتوای خوب و جذاب یا برنامه‌های تفریحی متفاوت می‌توانید مشتریان خود را درگیر کنید. برای موسیقی و غذا، پستی همراه با موسیقی که غذاهای گیاهی خوشمزه را نشان می‌دهد در اینستاگرام خود بگذارید، یا مطلبی آموزنده و خوب درباره تاثیر موسیقی هنگام ورزش کردن بنویسید و در وبلاگ خود منتشر کنید. حتی می‌توانید فستیوال موسیقی یا غذاهای ارگانیک به راه بندازید و در کنارش به تولید محتوای ویدیویی بپردازید یا غرفه‌ای برای دادن کارت تخفیف عضویت در باشکاه ورزشی! برای این کار از انواع مختلف محتوا استفاده کنید و دست خود را باز بگذارید.

 

نوع کار شما از مزرعه تا میزغذا است و می‌خواهید بگویید این غذاها همگی از محصولات تازه و ارگانیک درست شده‌اند، به همین دلیل می‌توانید از سخنان و داستان‌های کشاورزانی که بر سر مزرعه کار می‌کنند استفاده کنید و اینفوگرافیکی درباره روش کار و نحوه‌ی آماده شدن غذا از خود مزرعه تا سر میز غذا درست کنید. برای درگیر کردن بیشتر و شناخته شدن در تخصص خود می‌توانید با هشتگ و برچسب، دیگران را جذب پست‌های خود کنید. برای این کار بهتر است از هشتگ‌هایی که مخاطبانتان استفاده می‌کنند، استفاده کنید چون مطمئنید به این هشتگ‌ها علاقه دارند یا دنبال می‌کنند. ساختن هشتگ اختصاصی و جا انداختن آن کمی سخت است اما شاید با بیشتر معروف شدن شما یک نیاز به حساب بیاید. کسب و کار دیگری پوشاک مردانه می‌فروشد و به مردان کمک می‌کند تا خوش‌پوش باشند بدون آن‌که به فروشگاهی مراجعه کنند. در این کسب و کار مخاطبان می‌توانند سفارش‌های خود را بدهند و سر موقع تحویل بگیرند، آن‌هایی که دوست دارند را بپوشند و بخرند و آن‌هایی که دوست ندارند را برگردانند. همراه سفارش یک متخصص مد و فشن مردانه نیز می‌رود، تا مطمئن شوند مشتریان‌شان ‌ها بهترین لباس‌ها که با سلیقه شخصی مشتریانشان هماهنگ است را انتخاب کنند و بسیار راضی باشند. آن‌ها فهمیده‌اند که مشتریان‌شان به سفر، خلاقیت و زندگی خارج از کار دوست دارند. همچنین این افراد بسیار ثروتمند و پول‌دار هستند و مسائل برایشان جایگاه خاصی ندارد. جایگاه شیرینی که بین این کسب و کار و مشتریانش وجود دارد برای انتخاب تم محتوایی، مشتریان و داستان‌هایشان یا همان تستیمونیال، راهنمایی‌های حرفه‌ای درباره خوش‌پوشی و همیشه اتوکشیده بودن و سفر و تنوع‌طلبی است. حال برای راهنمایی حرفه‌ای خوش‌پوشی، آن‌ها پست‌هایی درباره براق کردن کفش، ست کردن لباس‌ها و انتخاب کراوات و پاپیون را می‌گذارند. برای سفر و تنوع شروع به پیشنهاد درباره این که در آب و هوای مختلف چه بپوشند می‌دهند و درباره ساک و چمدان‌های مسافرتی یا نحوه پوشیدن لباس مناسف سفر می‌نویسند. برای تجارب مشتریان نیز ویدیویی می‌گیرند تا مشتریان تیپ شخصیتی و لباس پوشیدن خود را بگویند. همچنین تجربه خوب خرید از این استارتاپ بسیار خوب!

بهبود تم‌های محتوایی

 • سلیقه کاربران دائما در حال تغییر است، به همین دلیل باید حواستان به تغییرات علایق آن‌ها و وضعیت اجتماعی و ترندهای تخصصتان باشد تا در بهترین نقطه مشتریان را گوشه رینگ گیر بیاندازید و محتوا و محصول خود را به آن‌ها ارائه دهید.
   
 • تم‌های محتوایی می‌توانند در مراحل مختلف کسب و کار تغییر کنند، اما تم‌های محتوایی اصلی خود را نباید فراموش کنید و همواره در آن تم‌ها تولید محتوا کنید، چون برند شما در این موضاعات شناخته شده‌اند.
   
 • برای محصولات جدید با خدمات جدیدی که به برندتان اضافه می‌شود، می‌توانید تم‌های محتوایی جدیدی به تم‌های قبلی خود اضافه کنید، اما خواستان باشد که با تم‌های قبلی هماهنگی داشته باشد.

 

تم محتوایی کمک می‌کند تا ذهن خود را سرحال‌تر و بازتر نگه‌دارید. وقتی ایده‌های محتوایی خود را تحت تم‌های محتوایی‌تان سازمان‌دهی کنید دیگر به حواشی یا ایده‌های نامناسب توجه نخواهید کرد و از مسیر خود منحرف نخواهید شد.

محمد کریم زاده
محمد کریم زاده
در صورتی که درباره دانش‌ها و تخصصی‌هایی که دارم مطالعه کردید و می‌خواید که من پروژه شما رو انجام بدم و یا کمکی برای انجام پروژه لازم دارید، با من تماس بگیرید.
(5)
view 115 like 1

ثبت نظر